Letnie owoce! #1Ananas i jego właściwości

Skoro lato to i owoce, które z latem sie kojarzą. Ja mam takich kilka. Jednym z nich z pewnością jest ananas. Postanowiłam w następnych wpisach przedstawić Wam kilka moich ulubionych owoców, które z pewnością nie pochodzą z naszego kraju, ale za to świetnie nadają się do wcinania w upalne dni, którymi potrafi nas zaskoczyć niejodnokrotnie nasze polskie lato. Ponadto zapewne sami przyznacie, że wszystkie z nich wpisały się już w nasze menu na dobre i ciężko byłoby bez nich wyobrazić sobie nasze życie.

photo-1440252775693-6545cfa377ec

Od dawna właściwości ananasa wykorzystywane są w medycynie niekonwencjonalnej. Jednymi z pierwszych, którzy z nich korzystali byli Francuzi na dworze króla Ludwika XIV. Obecnie hodowane są one w Brazylii, Chinach, Meksyku oraz na Filipinach i Hawajach. Są to owoce, które dojrzewają w okresie letnim. Wykorzystuje się je nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również i kosmetycznym. Ananasy są bogatym źródłem witamin, m.in. witaminy A, B1, B2, B6 i PP oraz wielu minerałów takich jak cynk, fosfor, kwas foliowy, miedź, manganu czy żelazo.

Jednak ananasy cenione są głównie za to, że są cennym źródłem bromelaniny(bromeliny)-grupy enzymów znajdujących się w łodydze rośliny, ale i samym owocu. Bromelanina ma przede wszystkim właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne- wykazuje działanie podobne do przeciwbólowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dlatego właśnie wykorzystywana jest z powodzeniem w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto wspomaga ona gojenie się ran, w tym tych pooparzeniowych i pooperacyjnych ze względu na swoje odkażające działanie. Bromenalina pomaga również w procesie trawienia przyspieszając go. By  mogła również działać przeciw zaparciom i wzdęciom, ananas powinien być spożywany na surowo. Owoc ananasa jest również wskazany do spożywania w diecie osób, które się odchudzają. Po pierwsze bromenalina przyspiesza przemianę materii a po drugie wspomaga mikrokrążenie i pomaga w usuwania nadmiaru płynów z organizmu. Ponadto ananas to bogate źródło pektyn czyli błonnika pokarmowego, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości, ale również wspomaga procesy trawienne.

A Wy, lubicie ananasy? Często je jadacie? Dajcie koniecznie znać!