Europejski Dzień Walki z Otyłością. Czy wiemy jak powstrzymać tą epidemię?

Untitled Infographic (1).12

Piątek- weekendu początek, ale nie tylko! Mamy 22 maja, wobec czego obchodzimy dzisiaj Europejski Dzień Walki z Otyłością. Przygotowałam wobec dla Was dwie infografiki, które obrazują sytuację niemalże epidemiologiczną w naszym kraju związaną z nadwagą i otyłością. Statystyki stale rosną i co gorsza, w zastraszającym tempie.

Otyłość ściśle wiąże się z chorobami układu sercowo- naczyniowego, nadciśnieniem, cukrzycą, urazami stawów, nielakoholowym stłuszczeniem wątroby, nowotworami, zaburzeniami hormonalnymi, czy zwyrodnieniami układu kostno- stawowego, można wymieniać tak dalej… Skutki otyłości związane są z miejscem jej występowania. Jeśli nadmierna masa skupia się w górnej częsci ciała, głównie w okolicach brzucha- jest ona bardziej szkodliwa dla zdrowia aniżeli ta, która umiejscawia się w dolnych obszarach ciała. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno jeden, jak i drugi typ otyłości niesie za sobą przeogromne ryzyko rozwoju wieleu chorób przewlekłych. Warto podkreślić w tym miejscu, że otyłość sama w sobie przede wszystkim jest jednak chorobą. Najnowsze badania przedstawione przez Instytut Żywności i Żywienia donoszą, że co piąty uczeń polskiej szkoły boryka się już nadwagą i otyłością. Niebawem w statyskach tych dogonimy takie kraje jak Grecja, Węgry, czy Wielka Brytania, które raczej nie mają się tutaj czym chwalić. Z dorosłymi nie jest lepiej. Na chwile obecną już prawie połowa kobiet, bo aż 49% i ponad połowa, bo 64% mężczyzn w naszym kraju cierpi na nadwagę i otyłość. 

 

 

Untitled Infographic (1).11

 

 

Warto też zaznaczyć, że nadwaga i otyłość niosą za sobą również skutki natury psychicznej. W dzisiejszej współczesnej, nie ma co ukrywać obsesyjnej, kulturze propagującej chudość, spotykamy się często z sytuacjami związanym z dezaprobatą osób, których sylwetka odbiega od tych wyznaczników. Może to sprzyjać niejednokrotnie niskiej samoocenie i negatywnemu obrazowi Ja u osób, które nie pasują do tych stereotypowych wizerónków atrakcyjnej, chudej osoby. W konsekwencji może to doprowadzic nawet do depresji, czy pogorszenia jakości życia u tych osób ze względu na wysoki poziom lęku i negatywny obraz własnego ciała.

Bezsprzecznie jeśli nie zdecydujemy się na podjęcie pewnych, zdecydowanych kroków to czeka nas epidemia otyłości. W chwili obecnej już 1/4 młodych ludzi cierpi na nadwagę i otyłość. W moim województwie to aż 24,6%, tym samym zajmujemy trzecie miejsce! Tym razem jednak nie ma z czego się cieszyć, że zajmujemy to bądź co bądź- niehlubne miejsce na podium. Najgorzej wypada województwo mazowieckie, gdzie u ponad 1/3 uczniów odnotowujemy nadwage, czy otyłość. Jakie programy profilaktyczne powinny zostać wprowadzone, by powstrzymać zagrożenie? Codziennie słyszymy niejednokrotnie o jakichś super ekstra dietach cud, które sprawią, że schudniemy ze 150 kg i odmłodniejemy o 200 lat. W całym tym szleństwie mam jednak wrażenie, że zapominamy jednak o tym, że sami jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to co sie dzieje- pokazują to liczby, gdzie połowa naszego dorosłego społeczeństwa juz boryka się z problemem nadwagi, czy otyłości. Ostatnio dość głośno było o wycofaniu niezdrowego jedzenia ze sklepików szkolnych. Wg. mnie to nie wszystko. Pozostają jeszcze stołówki. Osobiście pracuje w miejscu gdzie młodzież przez pięć dni w tygodniu, trzy razy dziennie jada w takim miejscu i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby jedzenie, które mogą tam dostać było po prostu zdrowe, a takie nie jest. Ponadto trzy posiłki to stanowczo za mało jak wiemy. Powinnismy jadać od czterech do pięciu posiłków, więc co robi młodzież? Odpowiedź jest prosta! Sięga po słodycze i inne niezdrowe słone przekąski, które zje na szybko i w żaden sposób nie będzie musiała poświęcać czasu na ich przygotowywanie. Wydaje mi się, że będąc w ich sytuacji, postepowałabym podobnie, jesli nie tak samo. Nie mają przecież podstawy żeby odżywiać się zdrowo za co nie sa odpowiedzialni, wobec czego sięgają w konsekwencji po przegryzki, które tylko powielaja schemat.

 

 

Untitled Infographic (2).11